Wzdęcia, bóle brzucha, gazy – problemy gastryczne nie oszczędzają nikogo. Zdrowe osoby znacznie częściej borykają się z dolegliwościami układu pokarmowego w okresie zimowym. Zimowa dieta jest uboższa w świeże owoce i warzywa, za to zawiera znacznie więcej ciężkich, tłustych potraw, które w domyśle mają być rozgrzewające. Jak ograniczyć problemy gastryczne?
Mała, wielka zmiana – zmiana diety
Święta, Sylwester, a potem Karnawał – w tym okresie na stołach królują najczęściej tłuste, ciężkie dania. Nic więc dziwnego, że częściej odczuwane są dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Obciążone tłustymi potrawami jelita mogą powodować bolesne wzdęcia, uczucie ciężkości i przelewania się w brzuchu, zaparcia i wzmożone wydalanie gazów. Takie dolegliwości, pojawiające się po ciężkich posiłkach lub w okresie wzmożonego stresu mogą znacząco obniżyć komfort życia.
By wesprzeć swój układ pokarmowy, warto nieco zmodyfikować dietę, dostarczając organizmowi posiłki, które nie będą dla niego obciążające.
Dieta lekkostrawna, bo o niej mowa, to nieco zmodyfikowana dieta podstawowa, stosowana w żywieniu osób całkowicie zdrowych. Wśród wskazań medycznych do stosowania tej diety znajdują się:
- choroby przewodu pokarmowego;
- zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy brzusznej;
- żywienie małych dzieci i osób starszych.
Stosowana doraźnie, pomaga przy tymczasowych dolegliwościach jelitowych, spowodowanych przejedzeniem lub stresem.
Dieta lekkostrawna – zasady
Chcąc wspomóc pracę jelit, z diety należy wykluczyć:
- potrawy wzmagające wydzielanie soków żołądkowych — tj. ostre przyprawy, potrawy tłuste, smażone i wysoko przetworzone;
- produkty zawierające duże ilości błonnika pokarmowego;
- produkty wzdymające – rośliny strączkowe, kapustne, cebulę;
- używki;
- napoje gazowane.
Do niezalecanych produktów należą:
- pieczywo pełnoziarniste;
- grube kasze i pełnoziarniste makarony;
- żółte i topione sery;
- tłuste mięsa (baranina, gęsina, wieprzowina) i tłuste wędliny;
- czekolada i inne słodycze zawierające tłuszcz lub kakao.
W diecie lekkostrawnej nie powinny znajdywać się wszelkie tłuste sosy, zasmażki, potrawy smażone, pieczone czy wędzone. Zamiast tego stosuje się takie techniki kulinarne, jak:
- gotowanie w wodzie i na parze;
- pieczenie.
Do zalecanych na diecie lekkostrawnej produktów należą:
- chude mięso i wędliny (drób, schab);
- ryby;
- kasza manna, kuskus, drobna kasza jęczmienna;
- produkty mleczne takie, jak kefiry, jogurty, biały, chudy ser;
- białe, pszenne pieczywo.
Wśród polecanych owoców i warzyw znajdują się jabłka, truskawki, morele, brzoskwinie, banany, pomarańcze, marchewka, buraki, szpinak czy dynia. Dla lepszego trawienia warto warzywa i owoce spożywać bez skórki i pozbawione pestek.
Stosując dietę lekkostrawną, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Można również dodatkowo wspomóc się naparami ziołowymi z mięty pieprzowej, nagietka, kopru włoskiego, nagietka czy kminku.
Trzeba jednak pamiętać, że jeśli pomimo stosowania diety dolegliwości nie ustępują, należy zgłosić się do specjalisty.
Bibliografia:
- Ryżko J., Socha J. (red): Zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego u dzieci i młodzieży. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
- ALEKSANDROWICZ, Ilona. Dieta lekkostrawna jako terapia żywieniowa w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Journal of NutriLife, 2019, vol. 9.
- Szostak, W. B., A. Cichocka, and H. Szczyglowa. „Modelowe diety lecznicze i diety specjalne dla doroslych. Wybor produktow spozywczych i ich zastosowanie w dietach leczniczych.” Prace Instytutu Żywności i Żywienia 100 (2001): 367-406.
—
Artykuł sponsorowany
Trochę trudno wtedy dobrac potrawy